Open Studio
Alžběta Krňanská

6 12 2023 / 18:00

Na posledním rezidenčním pobytu v Telegraphu v letošním roce tvoří Alžběta Krňanská. Svoje díla představí při zahájení Open Studia v ateliéru.

 

Alžběta Krňanská (*1992) je umělkyně žijící v Praze a Aténách. Je absolventkou Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Ve svých malbách a objektových instalacích kombinuje elementy figurativního a abstraktního umění, vedené osobní zkušeností s objekty běžného užití dnešní doby, typografií a dvoudimenzionální představivostí. Vlastnoručně vyráběnými přírodními pigmenty v kombinaci s masově produkovanými objekty, jakými jsou plechové součásti auto karoserie nebo syntetické materiály, naznačuje v její práci paradoxy a rozpory mezi soukromým a chráněným domácím prostorem a dystopickou, muži tvořenou patriarchální společností. Její práce a osobní představy jsou prostoupeny zkušeností s mateřstvím a ženskou citlivostí.

V roce 2019 se stala finalistkou Ceny české výtvarné kritiky pro mladé malíře. V roce 2021 se zúčastnila skupinové výstavy „Wom*n-Rose-Bone-Song“, uvedené v 68. čísle časopisu Spike. Její dílo bylo vystavena doma i v zahraničí, mimo jiné na výstavě „The WORLDS“ (Triennale kresby v polské Vratislavi), „A Scattering of Salts'' v Deree, nebo „EFFIMISMS'“ v MISC v Aténách.

7
Není to TEFF