Věda ve filmu: Cesty časem a NÁVRAT DO BUDOUCNOSTI

12 12 2023 / 18:30

Cyklus Věda ve filmu je zpět! Po rozboru Gravitace, upírských Temných stínů  a parazitické Věci se teď vrhneme do světa cestování časem. Nebo se o fikci nejedná? To a víc vám odpoví odborník na dané téma!

V tomto promítání z cyklu Věda ve filmu si posvítíme na cestování časem, v poslední době až nadužívaný prvek především Sci-Fi filmů. Než si ale povíme více, vrátíme se nejprve v čase sami k legendární klasice "Návrat do budoucnosti", od jejíž uvedení do kin bude zanedlouho již 40 let.K cestování časem neodmyslitelně patří paradoxy. S jejich vypořádáním ale filmy nakládají různě a mnohdy velice kreativně. Kde dávají následky paradoxů dobrý smysl a které naopak silně plavou na vodě? To, stejně jako proč by se mnohé snímky mohly právě od Návratu do budoucnosti v lecčem přiučit, vám poví částicový fyzik z CERNu Tomáš Komárek. Na závěr vám pak prozradí, který z filmů s touto tématikou má ze všech vůbec nejraději.

Ve spolupráci se spolkem studentů a přátel vědy UP Crowd přinášíme další filmové promítání s následným pohledem vědy na téma snímku. Základnou spolku je Univerzita Palackého v Olomouci a jeho cílem je především popularizace a propagace vědy. Pořádá přednášky, akce pro školy, stánky s experimenty a na sociálních sítích můžete sledovat také projekt Vědátor. V kultovním sci-fi filmu Návrat do budoucnosti se hlavní hrdina Marty ocitne díky vynálezu svého kamaráda, šíleného doktora Emmetta Browna v minulosti. Stroj času je zabudovaný v legendárním autě Delorean, který ho přenese do roku 1955, kdy se jeho rodiče teprve coby středoškoláci seznamovali. Martymu se náhodou povede narušit časové kontinuum a pak musí svou chybu napravit, aby se vůbec v budoucnosti narodil. 

české titulky
Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi
USA, 1985, 116 min
Režie: Robert Zemeckis

 

6
Není to TEFF